Jak używać młynka żarnowego do espresso?
Witaj w świecie parzenia espresso, gdzie dedykowany, żarnowy młynek do kawy jest niezbędny. Próba zaparzenia espresso za pomocą młynka z ostrzami lub z użyciem zmielonej wcześniej kawy niestety skutkuje niejednolitymi, niepowtarzalnymi rezultatami i prowadzi do tego, że otrzymujemy espresso poniżej standardów. Coffeeszop oferuje szeroką gamę młynków do kawy espresso marek takich jak La Marzocco oraz Mazzer, są to urządzenia idealne do każdej kuchni.
Out of the box
Gdy już masz swój młynek, oto jak go dostroić. Po wyjęciu z pudełka będziesz musiał dokonać regulacji grubości mielenia, ponieważ młynek nie będzie ustawiony odpowiednio do kawy, którą planujesz zaparzyć. Ruchy na pierścieniu powinny mieć niewielki zakres i być wykonywane podczas pracy młynka. Należy przesuwać go w kierunku drobniejszego mielenia, aż kawa zacznie się sklejać i będzie przypominała z wyglądu cukier puder. Aby sprawdzić wielkość drobinek, możesz nacisnąć kilka ziaren mielonej kawy między palcami - jeśli trochę zostanie na palcu, zbliżasz się do pożądanej grubości. Nawet niewielkie regulacje pierścienia przełożą się na duży efekt w grubości mielenia i czasie ekstrakcji espresso, dlatego staramy się dokonywać mikro-regulacji podczas dopracowywania tego parametru. Gdy drobinki kawy zbliżają się wyglądem do cukru pudru, przygotuj próbne espresso. Może zauważysz, że ekstrakcja jest zbyt szybka lub zbyt wolna, wtedy dokonaj kolejnej małej regulacji pierściania. Ogólną zasadą jest przemielenie małej ilości kawy po wykonaniu każdej, nawet najdrobniejszej regulacji.
Pro Tip: Jeśli po dokonaniu regulacji kawa nie wydostaje się z młynka, to nie jest on zepsuty. Może się po prostu zdarzyć, że kawa utknęła między żarnami. Przesuń pierścień z powrotem do pozycji grubszego mielenia, aby ją odblokować, a następnie ponownie dostrajaj do drobniejszego mielenia (podczas pracy młynka).
Parzenie z nową kawą
Przełączanie się między kawami o różnych rodzajach palenia zazwyczaj wymaga bardziej drastycznej zmiany grubości mielenia niż w przypadku przejścia na kawę, która została wypalona podobnie. Na przykład, jeśli parzymy ciemniej wypaloną kawę i zmieniamy na jaśniej wypaloną, najprawdopodobniej będziemy musieli dostosować grubość mielenia na drobniejsze. Jednakże, trzymanie w hopperze tej samej kawy lub podobnie wypalonej oznacza, że regulacje będą mniejsze i rzadsze. Zaopatrz się w dwie torebki tej samej kawy, aby było wystarczająco dużo kawy do parzenia przy obecnych ustawieniach, zanim przejdziesz do następnej, i znowu zajdzie potrzeba aby dostroić młynek. W miarę jak poznajemy nasz młynek i nasze gusta do espresso stają się coraz bardziej dopracowane pod kątem naszych preferencji, możliwość dokonywania mikro-regulacji jest niezbędna. Będziesz potrzebować młynka, który świetnie sprawdza się w tej dziedzinie.