GS3 – model do zadań specjalnych, różnice między AV a MP
GS3 – model do zadań specjalnych, różnice między AV a MP

GS3 – model do zadań specjalnych, różnice między AV a MP.

Od 2007 roku GS3 jest standardem w profesjonalnych domowych ekspresach do kawy. La Marzocco produkuje dwie wersje GS3 – AV (auto-volumetric) i MP (manual paddle), a jedno z najczęstszych pytań, jakie otrzymujemy brzmi: „Jaka jest różnica między AV i MP?”

Mówiąc najprościej, wersja AV wykorzystuje elektronikę, która pozwala na precyzyjne i powtarzalne shoty, które można zaprogramować na podstawie objętości wody, podczas gdy MP zapewnia użytkownikowi pełną ręczną kontrolę nad preinfuzją, ciśnieniem i czasem parzenia za pomocą sterowania manualną łopatką. Jeśli pomyślicie o tym jak o samochodzie, przypomina to trochę różnicę między jazdą klasycznym hot rodem z ręczną zmianą biegów w MP a najnowocześniejszym super samochodem z elektronicznymi sportowymi manetkami w AV.

Zanim wyjaśnimy, co to wszystko oznacza dla baristy korzystającego z urządzenia na co dzień, porozmawiajmy trochę więcej o GS3 jako ikonie. Model GS3 został wypuszczony na rynek w 2007 roku jako komercyjny ekspres do kawy o pełnej wydajności, umieszczony w mniejszej obudowie, który można ustawić w domu lub biurze, zasilany prądem 230 V i pracujący na własnym zbiorniku na wodę. Opierając się na tych samych technologiach, co komercyjne ekspresy La Marzocco, GS3 został zaprojektowany tak, aby zapewnić pełną gamę narzędzi nawet najbardziej wymagającym baristom – w tym solidny PID, podwójne bojlery i dostęp do znanych z linii Strada i Linea rozwiązań MP i AV.

To wszystko brzmi dobrze, ale co to właściwie oznacza? Krótko mówiąc, GS3 został stworzony jako najlepszy domowy ekspres do kawy, pozwalający bariście odkrywać espresso na wszelkie sposoby, bez martwienia się, czy ekspres nadąży, czy też go powstrzyma. Żadnych kompromisów w kwestii jakości i całkowite skupienie się na kawie.

 

GS3 AV

W najprostszym wydaniu GS3 AV to programowalny ekspres do kawy. Po prostu :) Wykorzystuje elektronicznie sterowany system espresso, wykorzystujący ten sam pakiet elektroniki, co La Marzocco GB5, do uruchamiania pompy i zaworu elektromagnetycznego głowicy grupy w celu wytworzenia odpowiedniego ciśnienia do ekstrakcji kawy. To elektroniczne sterowanie faktycznie umożliwia realizację funkcji wolumetrycznych GS3. Do bojlera, po stronie zimnej wody, przymocowane jest małe koło (zwane przepływomierzem), które obraca się, gdy przepływa przez niego woda. AV jest w stanie zliczyć i zmierzyć dokładną ilość wody przepływającej przez głowicę grupy i może zostać zaprogramowany przez użytkownika tak, aby za każdym razem dozował tę samą ilość wody.

Dzięki temu po wybraniu kawy można przygotować shoty przy użyciu za każdym razem tej samej ilości wody, po prostu poprzez naciśnięcie przycisku. Objętość shota (wydajność espresso) jest kluczową zmienną podczas parzenia espresso, a możliwość jej zaprogramowania jest niezwykle cenna i pozwala bariście skupić się na innych zmiennych, takich jak grubość mielenia.

Łatwo sobie wyobrazić jakie znaczenie ma programowanie shotów, nie tylko dla baristy w domu, ale zwłaszcza w sytuacjach, w których występuje większe natężenie ruchu. Auto-volumetria w maszynach to coś, co, jest przedmiotem ogromnego zainteresowania w dużych i ruchliwych kawiarniach specjalistycznych na całym świecie. Cztery programowalne przyciski GS3 AV doskonale nadają się do wszystkiego, od parzenia pojedynczych shotów w domu po serwowanie w sytuacjach o dużej liczbie zamówień, takich jak imprezy cateringowe.

AV ma także kilka dodatkowych funkcji (dzięki zastosowaniu elektroniki). Po pierwsze, możliwość zaprogramowania czasów preinfuzji w każdym przycisku. Załóżmy, że chcesz zaprogramować wstępną infuzję do swojego shota, AV pozwala Ci na przykład nakazać maszynie wstępne zaparzanie przez 4 sekundy, odpoczynek przez 5 sekund, a następnie rozpocząć parzenie właściwe. Niezależnie od tego, czy ekspres jest podłączony do sieci, czy też korzysta ze zbiornika, preinfuzję przeprowadza się poprzez szybkie włączenie pompy na 1–5 sekund (regulowane dla każdego ustawienia AV), następnie wyłączenie na 1–5 sekund, a następnie włączenie pompy do zaparzania.

Ostatnią cechą AV jest automatyczny cykl czyszczenia. Barista umieszcza w ekspresie  maszynie portafilter ze ślepym sitkiem oraz detergentem i naciska kilka przycisków – elektronika zajmie się całym cyklem płukania wstecznego.

 

GS3 MP

Z kolei GS3 MP jest znacznie bardziej manualnym ekspresem, zaprojektowanym tak, aby uchwycić romantyzm klasycznego parzenia espresso. Głowica grupy MP jest standardowo wyposażona w zawór stożkowy i manometr, które umożliwiają manipulowanie ciśnieniem w pełnym zakresie, zarówno wtedy kiedy ekspres korzysta ze zbiornika jak i kiedy jest podłączony GS3 do sieci. Gdy łopatka zostanie przesunięta w lewo, mikroprzełącznik zostaje aktywowany, włączając pompę. Gdy zawór stożkowy się otwiera, więcej wody może przepłynąć.

Mikroprzełącznik włączający pompę przesunięty jest bliżej początku cyklu parzenia, aby wytworzyć przeciwciśnienie na zaworze. To pozwala ręcznie regulować ciśnienie parzenia, korzystając z wbudowanego zbiornika w maszynie. Nie musisz podłączać urządzenia GS3 MP do sieci aby korzystać z preinfuzji -  wszystko jest gotowe do użycia. Pozwala to również na szerszy zakres manipulacji ciśnieniem.

W komplecie z zaworem stożkowym, MP wyposażony jest w manometr peryskopowy, który mierzy ciśnienie parzenia w miejscu parzenia, a nie tylko w bojlerze. To, w połączeniu z funkcją manipulacji ciśnieniem w pełnym zakresie pompy, umożliwia ręczne profilowanie ciśnienia przy jednoczesnym korzystaniu z wbudowanego zbiornika.

Przykład manipulacji ciśnieniem w pełnym zakresie za pomocą GS3 MP

Manualna łopatka przenosi odpowiedzialność za rozpoczęcie i zatrzymanie etapów wstępnego zaparzania, ciśnienia i parzenia espresso wyłącznie w ręce baristy. MP zapewnia ekscytujące możliwości parzenia espresso – pełna kontrola nad ciśnieniem w czasie rzeczywistym oznacza więcej możliwości i jeszcze więcej stylów espresso, niezależnie od tego, jakiej kawy używasz.

 

Podsumowanie

W miarę jak nasza wiedza na temat espresso rośnie, a możliwość pracy z większą liczbą zmiennych staje się coraz bardziej powszechna, decyzja pomiędzy AV a MP nie zależy od tego, który ekspres przygotuje lepszy shot espresso, ale raczej od preferencji baristy. Jeśli programowanie objętości i czasów przed infuzją okaże się wartościowe, możesz skłaniać się ku AV. Jeśli lubisz mieć pełną kontrolę, możesz zdecydować się na MP.  Wracając do początkowej metafory, precyzyjnie dostrojony pakiet elektroniki w GS3 AV jest w stanie kompensować „błędy kierowcy” i zapewniać takie same prowadzenie i osiągi w każdych warunkach jazdy, podczas gdy GS3 MP zaprojektowano z myślą o maksymalnej elastyczności, dając kierowcom narzędzia niezbędne do uzyskania jak najbardziej płynnych krzywych mocy podczas jazdy po jezdni espresso :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium